Преглед пулмолога обухвата клинички преглед лекара специјалисте интерне медицине – пулмолога. Потпуно је безболан и траје у просеку 20-30 минута. Обухвата:
- Анамнезу – разговор са пацијентом о садашњим тегобама
- Личну анамнезу – разговор о другим обољењима уколико их има, претходним операцијама и болничким лечењима
- Породичну анамнезу – прикупљање података о болестима у породици
- Увид у медицинску документацију о историји болести
- Физикални преглед – инспекцију (посматрање), палпацију (опипавање) и аскултацију (слушање)
- Савет и препоруку за даље лечење уколико постоји потреба
- Предлог о евентуалној додатној дијагностици (спирометрија, рентгенско снимање, скенерско снимање…)
Аскултација – слушање рада срца и плућа се обавља помоћу стетоскопа. Представља један од најзначајнијих делова прегледа интернисте пулмолога. Помоћу ове методе се може поставити сумња на постојање различитих болести плућа.
Спирометрија је једноставан, брз и безболан тест, којим се мери запремина (волумен) ваздуха коју пацијент може да издува из плућа. Најчешће се користи за испитивање дисајне функције.
Уколико имате неку од следећих тегоба, постоји потреба да обавите преглед код интернисте пулмолога:
- кашаљ (сув или продуктиван)
- недостатак ваздуха
- гушење
- свирање у грудима
- болове или стезање у грудима
Пулмологија је грана медицине која се бави болестима плућа и органа за дисање. Лекар специјалиста пулмологије назива се пулмолог. Овај термин је изведен из латинске речи pulmō, pulmōnis („плућа”) и грчког суфикса -λογία, -logia (студија). Пулмологија је синонимна са пнеумологијом (од грчког πνεύμων („плућа”) и -λογία), респирологијом и респираторном медицином.
Пулмологија је позната као грудна и респираторна медицина у неким земљама и областима. Пулмологија се сматра граном интерне медицине, и сродна је са медицином интензивне неге. Пулмологија често укључује управљање пацијентима којима је потребна животна подршка и механичка вентилација. Пулмолози су посебно обучени за болести и стања грудног коша, нарочито пнеумонију, астму, туберкулозу, емфизему и компликоване инфекције грудног коша.
извор Википедија, слободна енциклопедија